AGM-65 Maverick havadan karaya atılan tahribatı yüksek güdümlü bir füzedir. Amerikan Hava Kuvvetleri ile 1968 yılında 95 milyon dolarlık anlaşma gerçekleştiren Raytheon firması tarafından tasarlanmıştır ve 1972 yılından bu yana kullanımı aktif olarak devam etmektedir.

ABD üretimi ve diğer farklı menşeili benzer ürünlere göre bir çok alanda üstünlük sağlayabilmektedir. Füzenin başarısı yapılan testlerde ve kullanılan savaşlarda etkisini kanıtlamıştır. Bu başarısı sayesinde silah pazarında kazandığı itibarla ülkelerin alım listesine dahil olarak 32’den fazla ordunun bünyesine katılmıştır. Türkiye, TSK‘nın havadan karaya füze ihtiyaçlarını karşılamak adına 1991-1993 yılları arasında 550 adet AGM-65 satın almıştır.

AGM-65 füzesi karadan havaya kullanılan hava savunma sistemlerine, paletli ve diğer askeri araçlara, hafif gemilere ve kritik hedeflere karşı kullanılmaktadır. 25 farklı savaş uçağına entegre edilebilen bu füzeler F-15E, F-16 ve A-10 gibi modern uçaklar tarafından kullanılmaktadır. Çok yüksek isabet oranına sahip olmasıyla istenilen saldırı sonuçlarını verebilmektedir.

F-16’dan ateşlenen bir AGM-65 Maverick füzesi

Füze günümüze kadar Vietnam, İran-Irak, Kippur ve Körfez Savaşı gibi önemli savaşlarda yer almıştır. Savaşlarda kullanımı yaygın bir şekilde gerçekleşmiştir ve özellikle Amerikan Hava Kuvvetleri Çöl Fırtınası Harekatında Irak hedeflerine karşı 5000’den fazla bu füzelerden atmıştır ve etkileri çok yıkıcı olmuştur.

Havadan karaya atılan en pahalı füzelerin içerisinde olan AGM-65’lerin birim fiyatı yaklaşık 77 bin dolardır. ABD en son olarak Raytheon ile dijital yarı aktif lazer arayıcı sistem içeren AGM-65L modeli için 34.4 milyon dolarlık anlaşma imzalamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir