AIM-120 AMRAAM her türlü hava koşulunda ve gece operasyonlarında kullanılabilinen radar güdümlü  havadan havaya atılan orta menzilli bir füzedir. ABD‘li Raytheon şirketi tarafından 1980’lerin sonlarına doğru geliştirilmiştir. Üretildiği dönemden günümüze kadar kullanıcı ülkelerin hava taarruz ve önleme ihtiyaçlarını karşılamıştır. 4200 kez test atışı gerçekleştirilmiştir ve kabiliyetleriyle kendisini kanıtlamıştır.

Havada 136 km/s hıza ulaşabilen AIM-120 AMRAAM füzeleri 70 km üzerinde menzile sahiptir. Kilitlenilen uçak tarafından gelen elektronik karıştırmaya maruz kalınmasına karşın karıştırmanın geldiği merkeze doğru kendisini yönlendirir. Bu sayede hedef üzerindeki etkisi oldukça yüksek olmasıyla rakip ve diğer akraba sistemlere göre daha etkin bir füzedir.

 Füze ateşlenmenin gerçekleştiği ilk anda uçağın burun radarından aldığı konum bilgisiyle hedefe doğru hareket eder. Hedefin anlık konum değişimlerine göre uçaktan güncel radar koordinatları alarak hareket etmektedir. AIM-120 AMRAAM bu değişimli hareketli izlerken hedef uçağı yakalayabileceği en yakın noktaya kadar uçaktan radar yönlendirmelerini almaya devam eder ve gerekli mesafe sağlandığında kendi radarını kullanarak hedefi vurur.

Türk Silahlı Kuvvetleri de dahil olmak üzere 37 farklı ordu tarafından kullanılmaktadır. AIM-120 AMRAAM’ın C varyantlarında birim maliyet 300 bin ile 400 bin Amerikan Doları arasında değişirken D varyantında bu miktar 1 milyon 786 bin Amerikan Doları seviyesindedir. F-4, F-15, F-16, F/A-18, F-22, F-35, JAS-37, JAS-39, Tornado, Harrier, EuroFighter gibi modern savaş uçaklarından atılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir