Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modern tank ihtiyacını karşılamak adına 2005 yılında yerli tank üretimi üzerinde çalışmalar başlamıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda 2008 yılında Altay projesinin tasarımına geçilmiştir. Proje için Otokar firması yüklenici firma olarak seçilmiştir. Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı tankın tasarımı, geliştirilmesi ve 4 farklı prototipin üretimesi için yaklaşık 500 milyon dolar katkıda bulunmuştur. Tasarım aşaması 4 yıl sürerek 2012 yılında tamamlanmıştır. Altay’ın geliştirilme aşamasında Güney Koreli Hyundia Rotem firmasının ürettiği K2 Black Panter tankından teknoloji transferi yapılmıştır. Tanktan toplamda 1000 adet üretilmesi planlanmaktadır. 2017’de seri üretime geçilmesi planlanan bu tanklardan 4 üretim etabının ilk etabında 250 adet TSK’ya teslim edilmesi düşünülmektedir.

TASARIM

2010 yılında tasarımın ilk aşaması tamamlanmıştır ve ardından yaklaşık 30 ay sürecek olan detaylı tasarım aşamasına geçilmiştir. Altay tankları teknoloji transferi aldığı K2 tanklarından daha güçlü karakteristik yapıya sahip bir şasi kullanmaktadır. Ayrıca K2 tanklarından daha ağır bir zırha sahiptir bu sebeple toplamda 12 tekerlek yerine 14 tekerlek kullanılmıştır. Taret tasarımı Aselsan tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Aselsan yüksek düzeyde isabet kararlılığı sağlayan Volkan atış kontrol sistemi ve tank mermisi, güdümlü roket gibi tehlikeler için yüksek teknolojili aktif koruma sistemi geliştirmiştir. Alman MTU şirketi Altaylar için 1500 beygirlik motor üretecektir. Şanzıman kısmında ise Man şirketine bağlı Renk şirketinden satın alınan şanzımanlar kullanılmaktadır. 2015 yılında imzalanan projeye göre Tümosan şirketi Altay tanklarına 1800 beygirlik motor ve şanzıman üreterek 2020 yılında ilk prototipleri teslim edecektir. Üretilecek 1000 tankın her 4 partilik modellerinde tasarımsal ve teknolojik geliştirmeler içermesi düşünülmektedir.

Otokar yönetici ve mühendisleri Altay tankıyla beraber.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Ağırlık: 65 ton
Genişlik: 3.9 m
Yükseklik: 2.6 m
Namlu ucu-arka kısım arası uzunluk: 10.3 m
Uzunluk: 7.3 m
Hız: 70 km/s
Operasyon menzili: 500 km
ZIRH
Altay tankları Roketsan tarafından üretilen bor karbür esaslı kompozit malzemeden gizli bir zırh içermektedir.
SİLAH
Altay tankları için top üretiminde kendini kanıtlamış 2. Dünya Savaşı dönemlerinde de top üreten Alman Rheinmetall şirketinden 120 mm’lik 55 kalibre yivsiz top ithal edilmektedir. Diğer silahların da ise olarak taretin sağ tarafında 12.7 mm’lik ağır makineli tüfek ve Aselsan yapımı elektronik kontrol sistemine sahip STAMP bulunmaktadır.

ALTAY VE TÜRKİYE

Altay tankları Türkiye’nin modern ana muharebe tank ihtiyacını karşılayabilecek niteliktedir. Türk ordusunda en fazla bulunan ABD yapımı M60 tanklarının yerini alması hedeflenmektedir. Günümüzde Doğu Anadolu’da ve Suriye’de kullanılan M60 tankları ne kadar güçlü yönleri olsa da günümüz tank teknolojisinin gerisindedir. Bu sebeple Altay tanklarının hızlı teslimatı ordumuzun zırhlı araç alanında ki caydırıcılığı için önemlidir. 2017 yılında seri üretimin başlamasıyla Altay tankları Leopard tanklarıyla beraber TSK‘nın modern tank gücünü artıracaktır.

 

 

*2017 Şubat Tümosan ile yapılan 1800 beygirlik motor sözleşmesi iptal edilmiştir. BMC gibi yerli motor üretimini üstlenebilecek şirketler ile görüşmeler sürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir