SSM web sitesi üzerinde yapılan duyuruya göre Roketsan yükleniciliğinde üretilen B (BORA) füzesi için teslimatlar proje takvimine uygun olarak devam ediyor. Açıklamanın içeriğinde ayrıca sözü geçen sistemin tasarımı, kalifikasyon çalışmaları, gerekli alt yapının kurulması ve seri üretimin amaçlandığı belirtilmiştir.  2009 yılında yapılan sözleşme ile uzun menzilli füze projesi sessiz bir şekilde yürütülmeye başlanmıştı ve basın ile bilgi paylaşımı yapılmamıştı. Bu yeni duyuruyla beraber halen projenin birçok detayı saklı tutulmakla beraber TSK envanterine yapılan teslimatlarla ilgili henüz kesin bir bilgi bulunmaktadır.

Dünyada yalnızca ABD, Rusya, Çin gibi gelişmiş orduların envanterinde bulunan uzun menzilli füze sistemleri kısa ve orta menzilli füzelerin aksine oldukça uzun mesafeleri katedebiliyor ve patlama alanlarında yüksek tahribat yaratabiliyor. Bununla beraber uzun menzilli füze sistemleri ülkelerin sınırlarının çok ötesindeki hedefler için tasarlanmakta ve önemli bir caydırıcılık oluşturmaktadır. Roketsan’ın geliştirdiği bu yeni füze sisteminin 350 km ve üzeri bir menzile sahip olduğu edinilen tahminler arasında.

 

*2017 Şubat ayında Savunma Bakanlığı Twitter hesabı üzerinden sözü geçen füzenin 280 km menzile sahip olduğu belirtilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir