Bayraktar milli imkanlarla Baykar Makina tarafından tasarım ve üretimi gerçekleştirilen bir taktik insansız hava aracıdır. Şirket geçmiş dönemlerde ürettiği mini İHA sistemiyle beraber TSK envanterine ilk yerli taktik İHA sistemini kazandırmayı başarmıştır. Sistem sahip olduğu etkin kabiliyetleriyle önemli bir teknolojik unsur olup güvenlik güçleri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

SSM 2007 yılında yurt içinde insansız hava aracı tasarımı ve üretimi üzerine başlattığı program neticesinde Baykar Makina gerekli adımları atmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda üretilen ilk Bayraktar 2009 yılında istenilen performansları sergileyerek başarılı bir uçuş gerçekleştirmiştir.

2012 yılına kadar devam eden çalışmalar neticesinde mühendisler elektronik ve yazılım sistemlerinin tasarımını gerçekleşmiştir. Bu sayede sistemin kabiliyetleri istenilen noktaya ulaşmış ve projenin bir çok kritik dönemeci atlatılmıştır.

Şirketin SSM ile gerçekleştirdiği anlaşmalar ışığında ilk teslimat 2014 yılında gerçekleşmiştir ve üretim aşamalı olarak devam etmektedir. Günümüzde 18 adet Bayraktar insansız hava aracı TSK ve EGM birimlerine teslim edilmiştir. 10.000 uçuş saatini geride bırakan araçlar görevlerini sürmektedir.

Sistemin %93’lük yerlilik oranına sahip olması Türk savunma sanayi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bayraktar’ın pilot statik sistemi, görev bilgisayarı, güç sistemi, hava veri kayıt sistem,, INS-GNSS sistemi, servo aktüatör ve uçuş kontrol bilgisayarı gibi önemli elektronik ve yazılım gereksinimleri Baykar Ar-Ge mühendisleri tarafından tasarlanmıştır. Özgün ve milli yazılım sayesinde geçmiş dönemlerde İsrail’den satın alınan Heron gibi hava araçlarında karşılaşılan yabancı durumlu bazı problemlerin yaşanmasının önüne geçilmiştir.

2015 yılında gerçekleştirilen atış testlerinde Bayraktar TB2 Roketsan üretimi MAM-L akıllı mühimmat ile belirlenen hedefleri %100 isabet başarısıyla vurmuştur. Yurt içi ve yurt dışındaki terör operasyonlarında sıklıkla kullanılan araçlar şimdiye kadar bir çok kritik hedefi imha etmiştir. Özellikle Suriye’deki operasyonlarda Bayraktar’ın başarılı saldırıları terör örgütlerine önemli kayıplar yaşatmıştır.

Roketsan MAM-L Bayraktar tarafından atılıyor

Tasarım ve Teknik Özellikler 

Bayraktar’ın genel tasarımında karma kanat gövde tasarım anlayışı uygulanmıştır. Boeing X-48 gibi uçaklarda da uygulanan tasarım uçaklarda yaklaşık %11 yakıt tasarrufu, daha düşük db uçuş sesi ve daha yüksek seviyede genel platformu kaldırma performansı gibi önemli avantajlar sunar.

Gövde parçalarının imalatında genellikle karbon fiber kompozit malzeme kullanılmıştır. Sistemin bazı kısımlarında ise hassas işlemeye tabi tutulmuş alüminyum malzemeler kullanılmıştır.

Boyutlar

Uzunluk : 6.5 m
Kanat açıklığı : 12 m
Maksimum kalkış ağırlığı : 650 kg
Yük taşıma kapasitesi : 55 kg

Performans

Motor : Avusturya üretimi  1 x Rotax 912 içten yanmalı enjeksiyonlu 100 hp motor
Maksimum hız : 222 km/s
Servis irtifası : 27.000 feet
İletişim menzili : 150 km
Havada kalabilme süresi : 24 saat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir