Çin çoklu nükleer başlık taşıyabilen yeni bir nükleer füze sistemini başarıyla test etti. Taiyuan uydu fırlatma merkezinden ateşlenen füze Çin’in batısındaki çöl bir alan üzerine düştü.  

DF-5C olarak adlandırılan bu yeni nükleer silah 10 adet nükleer savaş başlığı içerebiliyor. MIRV olarak adlandırılan çoklu nükleer başlık sistemi diğer nükleer füze sistemlerinden çok daha etkilidir ve sadece ABD, Rusya, İngiltere gibi ülkeler tarafından kullanılmaktadır.

Çin ilk olarak nükleer füze teknolojisine 1971 yılında sahip olmuştur ve dönemin DF-5 modeli 183 bin ton ağırlığa ve yaklaşık 12-13 bin kilometre menzile sahiptir. Zaman içerisinde DF-5 serisi nükleer füze sistemleri geliştirilmiş ve A, B ve en son olarak C modeli türetilmiştir. B ve C modelleri çoklu nükleer başlık sistemine sahip olduğu biliniyor.

CIA raporlarına göre Çin eski model nükleer füzelerine de yeni savaş başlıkları eklemektedir. Bazı rapor edilen bilgilere göre Çin yaklaşık 250 adet nükleer füze sistemine sahip ve bunlardan bir kısmı kullanılmak üzere hazır bekletilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir