Günümüzde 72 farklı ülkenin ordusunda bulunan G3 piyade tüfeği sahip olduğu avantajlarıyla ilk üretildiği 1959 yılından günümüze kadar kullanımını devam ettirmeyi başarmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi ordusunun kullandığı STG-44 tüfekleri üretimi pahalı olması sebebiyle STG-45 tüfeğinin tasarımına geçilmiştir. Böylelikle G3 tüfeğinin de temelleri atılmıştır. Savaşın sona ermesiyle STG-45 tüfekleri üretilemese de projeleri müttefik güçlerin eline geçmiştir. İspanya merkezli dizayn ve araştırma ajansı CETME tarafından projede bazı farklılıklar yapılarak G3 tüfeğine yakın modeller üretilmiştir. Aynı zamanda STG serisi tüfeklerin yapımında çalışan Alman mühendisler savaş sonunda Fransa’da çalışmaya başlayarak benzer bir çalışmada bulunmuştur.

Batı Almanya’nın savaş sonunda toparlanma süreci içerisinde ordusuna bir piyade tüfeği kazandırmayı amaçlamıştır. Böylelikle CETME modelleri üzerinden çalışarak 1956 yılında tasarlanmaya başlanmıştır ve 3 yıl sonra üretim aşamasına geçilmiştir. Böylelikle günümüzde kullanılan G3 tüfeklerinin ilk örnekleri Batı Almanya’da Heckler & Koch firması tarafından ortaya çıkmıştır.

 

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

G3 piyade tüfekleri teknik olarak silindir geciktirmeli gaz kaçırma sistemi olarak adlandırılan sitemle AK-47 gibi yaygın bilenen tüfeklerden farklı olarak çalışmaktadır. NATO standartlarında 7.62×52 mm’lik mermiler kullanan G3 tüfekleri şarjör içerisinde 20 adet mermi alabilmektedir. Dakikada 600 mermi atabilme kapasitesine sahiptir. Namlu çıkış hızı 800 m/s gibi kötü olmayan bir değerdedir. Etkili menzil 500 m olmasıyla beraber 100-400 m aralığında görme ayarlaması yapılabilinir.

G3 mermileri iç mekanizmadaki tasarım ile namlu ağzından dönerek çıkmaktadır. Bu hedef üzerinde etkiyi artıran bir faktördür ve dünya üzerinde sıklıkla kullanılan çoğu tüfekten daha yüksek tahribat gücüne sahiptir. Günümüz savaş teknolojileri içerisinde G3 iyi özellikleri barındırsa da muharebe alanlarında kullanıcılarına farklı sorunlar oluşturmaktadır. Hava koşullarından etkilenmeye müsait mekanizması ve namlunun tutukluluk yapması istenmeyen sonuçlarındandır. Modüler parçalarının ayrıca zor takılır-çıkarılır olması tüfeği bu yönde pratik kullanımdan uzak tutmaktadır.

TSK VE G3 PİYADE TÜFEĞİ

Türk Silahlı Kuvvetleri uzun bir dönemden bu yana G3 piyade tüfeklerini aktif olarak kullanmaktadır. MKE tarafından lisanslı olarak yurt içinde üretilmektedir ve yine MKE tarafından çeşitli modernizasyon çalışmaları yapılmış ve G3A7 varyasyonu ortaya çıkmıştır. Yalnızca TSK tarafından kullanılan G3A7 varyasyonunda tüfeklerin alt kısmına T40 model bomba atar ve çeşitli optik sistemler eklenmiştir. Bununla beraber kullanımı kolaylaştıran bazı tasarımsal ve teknik yenilikler yapılmıştır. Geçtiğimiz haftalarda milli piyade tüfeği MPT-76‘nın seri üretimine geçilmesiyle G3 tüfekleri aşamalı olarak kullanımdan kaldırılacaktır.
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir