Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarat ihtiyaçlarına yönelik yürütülen Göktürk-1 uydusunda son aşamaya gelindi. TAI‘ye ait uzay sistemleri entegrasyon ve test merkezinde son testleri tamamlanan uydu 5 Aralık tarihinde saat 16.51’de fırlatılacak. Fransa’dan fırlatılacak uydunun fırlatma görüntüleri anlık olarak televizyonda izlenebilecek.

2009 yılında Türk, Fransız ve İtalyan ortak üretimi bir uydunun yapılma fikriyle Göktürk-1 uydusunun temelleri atılmıştı. Ardından yapılan çalışmalar ile proje şekillenmeye başlamış ve gerekli lisansların edilmesiyle beraber testleri de tamamlanan Göktürk-1 uydusu günümüzdeki halini almıştır.

Uzayda Dünya çevresini bir tam turu 90 dakikada tamamlayabilen uydu gün içerisinde 278 adet görüntü alabilecek ve Türkiye üzerinden geçerken topladığı görüntüleri Hava Kuvvetleri Uydu Yer İstasyonuna aktaracak. Bu görüntülerin genel maksadı olarak terör operasyonlarında ordumuza istihbarat sağlamak, sınır kontrolünü daha koordineli hale getirmek, deprem ve diğer afetlerde hızlı durum tespiti yapmak, tarımsal ve kentsel alanların çeşitli kontrollerini yapma amacıyla olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir