Roketsan ve Aselsan şirketlerinin Türk hava savunmasını ihtiyaçlarına yönelik yürüttüğü Hisar füze sisteminin orta menzilli versiyonun test atışları Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Hisar-O olarak adlandırılan sistem orta menzilli irtifada seyreden uçak, helikopter, seyir füzesi, insansız hava aracı ve havadan karaya atılan roket gibi tehditlere karşı hava savunması sağlıyor. Füzenin çift kademeli motora sahip olması bu anlamda yerli üretimin ilk örneği olarak karşımıza çıkmakta.

Füze içerdiği güdüm sistemleri ve parçacık etkinlikli yüksek infilaka sahip patlayıcı bulundurmasıyla hedef üzerinde kritik ve yüksek tahribat oluşturabiliyor. Projenin geliştirme aşamasında Aselsan füzenin radar, atış kontrol sistemleri ve komuta kontrol sistemlerini üstlenirken Roketsan ise füze sistemlerinin geliştirilmesinde görev almıştır.

Hisar-O füze sistemi tekerlekli askeri araçlar üzerinden, paletli zırhlı araçlar üzerinden ve kara platformlarından ateşlenebiliyor. Aksaray’da ki test atışlarında basın mensuplarına konuşan Işık “Bir takım dost bildiğimiz ülkeler en küçük bir sorunla karşılaştığımız zaman hemen bir ambargo koyma, kısıtlama getirme gibi alışkanlığa sahipler.” diyerek yerli savunma sanayisinin önemini vurguladı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir