Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle ayrılmasıyla sahip olduğu olduğu savaş teknolojilerini de kaybetmişti. Savaş sonrasında ordunun elinde yalnızca ABD yapımı  M 47 ve  M48 tankları mevcuttu. Bundeswehr (Alman Silahlı Kuvvetleri) bu tankların teknolojik gereksinimleri karşılamadığı gerekçesiyle yeni bir tank üretimi projesi başlatmıştır. Bu sayede Leopard 1 tanklarının temeli atılmıştır.

Projenin başladığı 1956 yılında edinilen savaş tecrübeleri ve dönemin teknolojik gereksinimleri ışığında tankın ana yapısı ve özellikleri ortaya konulmuştur. Buna göre Leopard 1 tankları anti-tank silahlara karşı dayanıklı, NBC korumalı, 4 mürettebatlı, manuel mühimmat yüklemeli, ateş gücü yüksek, 30-40 ton ağırlığında ve savaş alanında hızlı hareket kabiliyetine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Proje kapsamında Rheinmetall, Porsche ve Borgward şirketleri istenilen tank fikrini yansıtacak prototipler sunmuştur. Bundeswehr, Porsche’nin tasarımı üzerinde karar kılarak çalışmalara devam etmiştir. Tankın motor ve diğer sistemlerinin tamamlanıp üretime hazır hale gelmesiyle ilk kez 1965 yılında Alman ordusunda hizmete girmiştir. İlerleyen yıllarda tank bir çok Avrupa ülkesinin ordusuna katılmış ve Türk ordusu da bunlardan biri olmuştur.

1965-1984 yılları arasında 6.485 Leopard 1 tankı üretilmiştir bunların 4.744 tanesi ana muharebe tankı maksatlı görev almıştır. Leopard 2 tanklarının ortaya çıkmasıyla orduların envanterinden ayrılmaya başlamıştır ancak günümüzde modernize edilmiş versiyonlarıyla halen kullanılmaktadır.

TSK bünyesindeki Leopard 1 tankları Aselsan tarafından Volkan atış kontrol sistemi ve balistik zırh plakalar eklenerek Leopard 1T olarak hizmet vermektedir. Aselsan’ın gerçekleştirdiği bu modernizasyon tankı 3. nesil tank seviyesine taşımıştır.

 

Teknik Özellikler 

Boyut

Ağırlık : 42.4 ton
Uzunluk : 7.09 m
Namlu ucuyla beraber toplam uzunluk :  9.54 m
Genişlik : 3.41 m
Uzunluk : 2.76 m

Silah Sistemleri ve Özellikleri

Ana silah : İngiliz yapımı L7A3 105 mm yivli top (mermi tipleri : HEAT, APDS, APFSDS)
İkincil silah : 2 adet 7.62 mm makineli tüfek
Hareket Sistemleri
Motor : MTU üretimi MB 836 Ca M500 model dizel motor
Motor gücü : 830 hp
Maksimum hız : 65 km/s
Yakıt kapasitesi : 985 lt
Menzil : 600 km

Hareket Kabiliyeti 

Dik tırmanma : %60
Yan Tırmanma : %40
Dikey Adım : 1.15 m
Hendek aşabilme uzunluğu : 3 m
Yüzebileceği su yüksekliği : 2 m (şnorkel ile beraber 4 m)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir