MPT- 76 Türk ordusunun piyade tüfeği ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türk mühendisleri tarafından tasarlanmış bir piyade tüfeğidir. Uzun dönem boyunca piyade tüfeklerinin modernize edilmesi gündemde olmuş ve buna yönelik mevcut G3 ve HK-33 tüfekleri modernize edilmiştir. Özellikle G3 tüfeğinin modern silah teknolojilerinden uzak kalması yetkilileri hızlı bir çözüm arayışına sürüklemiştir.

İlk çözüm olarak Mehmetçik-1 tüfeğinin prototiplerini üretilmiştir ancak Türk ordusu tüfeği yetersiz bulduğu için üretime geçememiştir. Bunun üzerine nihai bir çözüm üretmek için MKEK ve Kalekalıp firmaları birlikte harekete geçmiştir. Devlet yetkililerinin önemli maddi destekleri ve mühendislerin yoğun bir çalışması sonucunda 2011 yılında rakipleriyle rekabet edebilecek modern bir tüfek ortaya çıkmıştır. Bu yeni tüfek tam anlamıyla Türk ordusunun ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir ve dünyanın önemli silah sanayisi bölgelerinden de beğeniyle karşılanmıştır. MPT-76 özellikle 42 NATO testinden geçen ilk piyade tüfeği olmasıyla dünya üzerinde çarpıcı bir popülerlik yakalamıştır.

Tüfek 200 adet pilot üretimi ile ilk kez 2014 yılının Mayıs ayında TSK’ya teslim edilmiştir. Tamamlanan testlerin ardından aşamalar halinde teslimatlar yapılmış ve 31 Ekim 2016 yılında seri üretime geçilmiştir. Bu süreçten sonra tüfekler hızla üretilerek planlanan 35 bin adedi yakalamak amaçlanmaktadır.

TASARIM

MPT-76 tasarımı genel itibariyle ABD yapımı AR-15 tüfeğine yakındır ayrıca gaz-piston çalışma prensibi yönünden Almanya üretimi HK417 ile benzerlik göstermektedir. Tasarımda göze çarpan bir çok önemli özellik bulunmaktadır. Her iki el ile rahatlıkla kullanabilir. MPT-76 kullanan bir asker için sağ elini ya da sol elini öncelikli kullanması önem arz etmemektedir. Bu yönden rakiplerinden farklı olan tüfek, tasarımcıları tarafından her iki tarafa kurma mandalı, şarjör mandalı ve emniyet mandalı eklenerek dizayn edilmiştir.

Tüfeğin dipçiği sağlam bir plastik malzemeden üretilmiştir ve kullanıcının ayarlamasına göre ileri geri hareket edebilmektedir. 30 kalibrelik mermi alabilen hafif eğimli saydam malzemeden üretilmiş bir şarjörü bulunmaktadır. Malzemenin saydam oluşu kullanıcının mermi sayısını okumasına olanak tanır.

Tüfeğin ön kısmında el kundağı bulunmaktadır. Kullanıcı seçimine göre kavrama kolaylığı sağlayan bu kısım aynı zamanda içerisinde açılabilir çatal ayak taşımaktadır. Tasarımsal olarak silahın başarılı yönlerinden olan gömülü çatal ayak dizaynı gerektiğinde tüfeğin zemine oturtularak kullanılmasını sağlar.

Tüfeğin gövde kısmının üzerinde taşınabilirliğini artıran tutacak bulunmaktadır. Ayrıca tüfek eklenebilir bazı parçalara sahiptir. Tasarımcılar tüfeğin alt kısmında bomba atar için gerekli tasarımı göz önünde bulundurmuştur. Üst kısıma ise hedef noktalayıcı ve dürbün gibi aparatlar ek bir parçaya gerek kalmadan yerleştirilebilir.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Ağırlık: 4.1 kg
Uzunluk: 92 cm
Etkili menzil: 600 m
Azami menzil: 1200 m
Mühimmat: 20 adet 30 kalibre (7.62×52 mm) NATO mermi
Atış hızı: 650 atım/dakika

TESTLERİ

MPT-76 giriş kısmında da bahsedildiği gibi 42 farklı NATO testinden geçmeyi başarabilen ilk piyade tüfeği özelliği taşımaktadır. Tüfek muharebe alanında karşılaşabileceği bir çok zorlu etkene karşı dayanıklıdır. -40 derece ile +60 derece arasında ki sıcaklık farklarında çalışabilir, tozdan ve çamurdan etkilenmez, suyla temasından sonra çalışabilir, uzun kullanım sonrasında dahi namluda şişme olmadan kullanılmaya devam edilebilir.

HK G3 KARŞILAŞTIRMASI

MPT-76 tüfeği G3’lerden çok daha üstün bir tasarıma ve teknik özelliklere sahiptir. Kısaca bakacak olursak G3 tüfekleri kaba bir tasarıma ve fazla kullanışlı olmayan bir dizayna sahiptir Ayrıca MPT-76‘nın sahip olduğu kullanım kolaylığı sağlayan tasarımlar bulunmamaktadır. Etkili menzili MPT-76’lardan 200 m daha kısadır. G3 tüfekleri tozdan,çamurdan ve sudan etkilenmekle beraber sık kullanımda fazla ısınarak devre dışı kalmaktadır.

SONUÇ

Türk ordusu gelişen yerli savunma sanayisiyle beraber hızla daha modern hale gelmektedir. MPT-76 tüfeği de bu modernizasyonun önemli parçalarındandır. Tüfeklerin ordu içinde yaygınlaşmasıyla beraber TSK’nın caydırıcı gücü artacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir