Kuzey Kore devlet haber ajansı (KCKA) yeni bir nükleer füze testinin başarıyla sonuçlandığını açıkladı. Pukguksong-2 olarak adlandırılan füze nükleer savaş balığı taşıyabiliyor ve benzer sistemlerin aksine paletli araç üzerinde taşınıyor. Roket kara ile temasının kesilmesinden itibaren 550.000 m yüksekliğe çıkabilirken ve 500 km kadar bir menzile ulaşabiliyor. Bu menzil dahilinde füze Japonya gibi birçok ülkeye tehdit oluşturabilir.

Pukguksong-2′nin havalanması için gerekli ivmeyi sağlayacak güç kaynağı olarak katı yakıtlı motor kullanılmıştır.  Katı yakıtlı bir güç sistemi, nükleer füzelerin daha küçük boyutlu araçlar ile taşınabilmesine olanak tanırken atış için hazır hale gelme süresini de kısaltmaktadır. Ayrıca katı yakıtlı füze sistemleri daha uzun menzilde uçuş sağlamaktadır.

Kara platformları üzerinde taşınan balistik füzeler için genellikle tekerlekli araçlar tercih edilmektedir. Buna örnek olarak Rus yapımı TOPOL füzesi örnek verilebilir. Kuzey Kore‘nin bu yeni nükleer füzesinde paletli bir araç kullanılması benzerlerinden farklılık oluşturmaktadır. T-72 şasisi temel alınarak tasarlanan taşıyıcı 7×7 tekerleklere sahip ve mürettebat için görüş imkanı veren ön pencereler bulunduruyor. Mürettebat aracı gerekli noktaya ulaştırdıktan sonra hidrolik krikoları zemine sabitliyor ve füze gerekli pozisyonu aldığında sistem atış için hazır hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir