Adolf Hitler kurmaylarıyla beraber yeni silahı inceliyor.

 

II. Dünya Savaşı başlamadan 5 yıl önce Almanya’nın Krupp Of Essen silah fabrikasında yüksek yıkıcı güce sahip top üretme çalışmaları başlamıştır. Nazi Almanya’sının savaş boyunca en önemli silah fabrikalarından olan bu fabrika Fransa’nın Almanya sınırında ki Maginot(majino) hattını yarmak için geliştireceği bu topa uzun bir dönem boyunca mesai harcayacaktır. 1936 yılında silahın üretimi başlamıştır ve 1939 yılında test için bir modeli üretilmiştir. Yapılan testlerde Schwerer Gustav’ın 7 ton civarındaki mermisi 7 metre kalındığındaki beton ve 1 metrelik çelik plakayı parçalayarak nufüz etmiştir.

Savaşın başlamasıyla beraber Nazi kuvvetleri Avrupa’nın içinde hızla ilerlemeye başlamıştır. Fransa harekatı başladığında ise Almanlar taktiksel ve teknolojik üstünlük sağlayarak Maginot hattını kolayca ele geçirmesiyle bu silahı denemeye gerek kalmamıştır. Hitler 1941 yılında Sovyet Rusya’ya Barborassa harekatını başlattığında silahın kullanma vakti gelmiştir ve Rusya’nın Sivastapol kentine karşı ağır bir bombardıman gerçekleştirilmiştir.

Tren rayları üzerine yerleştirilen bu devasa top 1,350 ton ağırlığındaydı ve yönetilmesi için yüzlerce mürettebata ihtiyaç duyuyordu. Gustav‘ın topları vinç yardımıyla namluya yerleştiriliyordu ve ateş sonrası yeniden yükleme süresi 30-45 dk arasındaydı. Dönemin savaş teknolojileri için ne kadar hayret verici bir silah olsa da yaklaşık 300 atış sonrası namlu aşırı ısınmış ve kullanılmaz hale gelmiştir. ABD kuvvetleri topu ele geçirdikten sonra Rus askerlerin eline geçmesi tehlikesinden dolayı kullanılamaz hale getirmiştir.

TASARIM VE TEKNİK ÖZELLİKLER

 

Kalibre: 80

Ağırlık: 1350 ton
Namlu çıkış hızı: 720 m/s (zırh delici mermi) 820 m/s (patlayıcı mermi)
Namlu uzunluğu: 47.3 m
Etkili menzil: 48 km

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir