T-155 Fırtına TSK tarafından aktif olarak kullanılan ve Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen kundağı motorlu bir obüs sistemidir. Terör operasyonlarında başarılı sonuçlar vermesiyle doğu anadolu ve suriye bölgesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Düşman üzerinde ani ve sık saldırlar gerçekleştirmek için stratejik öneme sahiptir. Dünya’daki diğer modern obüs sistemleriyle yarışabilecek bir teknolojiye sahiptir ve çoğu benzerinin ilerisinde yer almaktadır. Muharebe alanındaki farklı noktalara hızlı erişebilmesi ve kısa süre içerisinde atışa hazır hale gelebilmesiyle mobilitesi yüksek obüstür. Atış gücü bir çok hedef için yüksek tahribat oluşturmakta ve sahip olduğu elektronik sistemlerle yüksek isabet oranı yakalamaktadır. TSK bünyesinde 250’den fazla Fırtına obüsü yer almaktadır ve gelişmiş versiyonun üretimesi için Sakarya ki 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda çalışmalar sürmektedir.

 

Tasarım ve Özellikler

1990’lı yıllarda TSK topçu birliklerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir top sisteminin gereksinimi doğmuştur. Kara Kuvvetleri kaynakları tarafından 1995 yılında obüs üretimi için gerekli proje başlatılmıştır. 1997 yılında 30 km menzille sahip 155mm/39 kalibre olarak sistemin özellikleri belirlenmiştir fakat menzilin artırılması üzerine alınan karar üzerine 40 km menzile sahip 155mm/52 kalibre bir obüs üretimi için nihai karar alınmıştır.

Taret ve gövde tasarımının tamamlanmasından sonra 2001 yılında Güney Koreli Samsung Techwin şirketi ile bazı sistemlerinin tedariği için anlaşma gerçekleştirilmiştir. İki ülkearasındaki anlaşmaya göre Güney Kore’nin K9 Thunder obüsündeki lisanslı silah sistemi ve yükleme mekanizması teknoloji transferiyle T-155 Fırtına‘da kullanılması kararlaştırılmıştır.

T-155 Fırtına‘nın güç sistemleri için Alman şirket MTU’nun 881 Ka-500 su soğutmalı dizel motoru ve Allison X-1100-5 model şanzıman belirlenmiştir. 1000 hp’lik MTU motoru obüse yüksek hareket kabiliyeti kazandırmakla beraber 67 km/s hıza kadar maksimum hız sunmaktadır. Ayrıca sistem tam dolu yakıt ile 360 km operasyon menziline sahiptir. Şanzıman ise 4 ileri 2 geri vites olmak üzere full otomatik mekaniğe sahiptir.

Teknoloji tranferi edilen 155 mm’lik 52 kalibre ana silah yurt içinde üretilmektedir. Obüs standart m107 HE mermisini maksimum 18 km, m549 (RAP/HE) mermisini maksimum 30 km menzile ulaştırabilmektedir.  ERFB/BB cinsindeki mühimmatı ise 40 km ve üzerindeki ateşleyebilmektedir. Otomatik yükleme sistemi 15 saniye içerisinde 3 atış kapasitesi sunmakla beraber dakikada 6-8 atış gerçekleştirebilmek mümkündür. Her bir obüs 48 adet mühimmat taşıyabilmektedir. Muharebe alanında mühimmatın bitmesi durumunda aynı şasi üzerinde kurulmuş mermi taşıyıcı sistem gerekli tedariği yapmaktadır.

Taret ve namlu hareketi elektronik kontrol mekanizmaları ile yapılmaktadır. Taret 360 derece hareket edebilirken namlu -2.5 ile +70 derece arasında hareket edebilmektedir.

Aselsan modern muharebe gereksinimlerini karşılayacak elektronik sistemleri obüse entegre etmiştir. Bunlar içerisinde atış kontrol birimi, otomatik silah yönlendirme birimi, GPS ile bütünleşik ataletsel seyrüsefer sistemi, yardımcı nişancısının görüntüleme birimi, taktiksel bilgi/internet iletişimi sağlayan sistem gibi teknolojileri barındıran atış kontrol sistemi bulunmaktadır. Bununla beraber mürettebat için NBC ve soğutma sistemi T-155 Fırtına içerisinde yer almaktadır.

Boyutlar

Ağırlık : 47 ton
Namlu ile beraber uzunluk : 12 m
Genişlik : 3.4 m
Yükseklik : 3.43 m

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir