T-34 tankları SSCB tarafından tasarlanıp üretilmiş ikinci dünya savaşının simgelerinden olmayı başarmış bir tanktır. Üretim süreci II. Dünya Savaşı başlarından 1950’lerin sonuna kadar devam etmiştir ve yaklaşık 50 farklı ülkenin kara kuvvetleri tarafından kullanılmıştır. Her ne kadar dönemin en iyi zırh ve ateş gücüne sahip tanklar olmasalar da yenlikçi tasarımı, savaş alanında gösterdikleri yüksek mobilite, kararlı mekanizma ve düşük maliyetlerle yüksek sayıda üretilebilmesiyle birçok tarihsel kaynağa göre II. Dünya Savaşı’nın en iyi tanklarıdır.

Stalin yönetiminin BT serisi tankları değiştirme fikriyle ortaya çıkmışlardır ve bu tanklar üzerinden türetilmiştir. Prototip versiyon olarak ilk kez A-20 ismiyle ortaya çıkmışlardır ve T-34 ismini alan esas modelle beraber farklı geliştirmelere sahip olmuşlardır. Başlıca ateş gücünün yükseltildiği T-34-85 versiyonuyla tankın son hali oluşmuştur.

Tarihsel Süreç 

1938 yılında Rusya’nın Karkov bölgesinde ki Komünist Enternasyonal fabrikasında genç bir Rus mühendis olan Mikhail Koskhin tarafından tasarlanmıştır. Geniş palet tasarımı Rus toprak yapısına oldukça uygundu ve zorlu iklim şartlarına karşı dayanıklıydı. 1941 yılının Temmuz ayında Adolf Hitler Rusya’ya Barbarossa harekatını başlattığında ilk kez savaş alanında yer almışlardır. Panzer tanklarına karşı üstünlük sağlayan bu tanklar daha iyi bir zırha ve vuruş gücüne sahipti. Aynı zamanda üretimi ucuz olduğu için sayıları Alman tanklarından çok daha fazlaydı. Tüm bu avantajlarına rağmen Alman tanklarının sahip olduğu gelişmiş telsiz ve optik sistemlerine karşı savaş alanında taktiksel üstünlük elde edememişlerdir. Bu sebeple Nazi subaylarının koordineli saldırıları sonucunda Rus tankları geri çekilmek zorunda kalmış, teknolojik üstünlüklerini kullanamamışlardır. Elde edilen savaş tecrübelerine göre mühendisler T-34 tanklarına 4 kez olmak üzere farklı zamanlarda güncelleştirmeler uygulamışlardır. Savaş döneminden sonrada kullanılan bu tanklar Varşova paktı ve 3. dünya ülkelerine ihraç edilmiştir. Günümüzde bazı savaş tarihi müzelerinde sergilenmektedir.

Tasarım

T-34 tankları denildiğinde akla kendisinden önce ki tüm tanklardan farklı olan tasarımı gelmelidir. Dönemin Rus mühendisleri bir tankın sahip olması gereken genel tasarım hatlarını bu tank üzerinde ilk kez uygulamışlardır. Öyle ki kendisinden sonra gelen tanklara ilham kaynağı olmuştur. Günümüz tank dizaynının da atası sayılan T-34’ler nasıl bir dizayn ile ön plana çıkabiliyordu? Rus mühendislerin tankın ön ve yan zırhını eğimli hale getirmeleri bunun başlıca nedenidir. Ayrıca taret tasarımı da sahip olduğu tasarım tarzıyla kendisinden önceki modellere fark yaratmış ve gelecek tanklara ilham vermiştir. II. Dünya Savaşı’nın bir diğer meşhur Tiger tanklarıyla tasarım olarak karşılaştırıldığında Tiger’lar düz hatlarıyla kutu tasarımına sahiptir. Bu dönem içerisinde ki diğer bir çok tankta benzer şekilde T-34’ün tasarımını yansıtmamaktadır. Bu dizaynın avantajlarına bakıldığında öncelikle düz tasarıma göre çok daha korunaklı olduğu aşikardır. Fiziksel olarak penatrasyon gerçekleşmesi için isabet eden merminin mikro yapıda zırha yapışması ve ardından iç kısma doğru ilerlemesi gerekir. Eğimli tasarım merminin içeriye girmesini düz tasarıma göre zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda zırhın eğim oranı arttıkça aynı malzemeye göre yatay düzlemde daha kalın hale gelmektedir başka bir deyişle daha sağlam olmaktadır.

 

Bu tasarım sebebiyle T-34’lere atış yapan Alman tankları çoğu zaman isabet kaydetseler de mermiler genellikle zırha çarpıp sekmiştir. Savaşın ilerleyen dönemlerinde Almanların geliştirdikleri tank topları karşısında ne kadar ilk zamanlara göre başarılı olamasalar da genel olarak başarılı bir tank dizaynı tarih kayıtlarına geçmiştir.

Teknik Özellikler 

Ağırlık : 33 ton
Genişlik :  yaklaşık 3 m
Yükseklik : 2.76 m
Mürettebat : 4 (komutan, nişancı, sürücü, yükleyici)
Maksimum hız : 58 km/s
Motor : 500 BG V12 Dizel motor (dönemin Rus tanklarına göre çok iyi bir motordur. Eski model Rus tanklarında traktör motorları de dahil olmak üzere yetersiz motorlar kullanılmıştır.)
Zırh : ön gövde zırhın üst kısmı 60 mm, alt kısmı 20 mm. Ön taret zırhı 90 mm.
Top : 85 mm’lik ZİS-S-53 topu
Makineli tüfek : ikişerli DT model makineli tüfek
 

T-34-85 modeli baz alınarak hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir