Thompson hafif makineli tüfeği General Jhon T. Thompson tarafından ABD‘de tasarlanmıştır. Tüfeğin tasarımı 1919 yılında gerçekleşmiştir ve dönemin savaş teknolojilerine göre oldukça moderndir. Tasarımında Alman üretimi mp18 tüfeğinden ilham alınmıştır. Üretime başladıktan sonra ilk kez Amerikan polisine verilmeye başlanmıştır ve aynı zamanda çok fazla olmayan bir maliyetle sivillerin ulaşabileceği silah marketlerde satılmaktaydı.

1920’li yılların başlarında 200 bin dolar ile bir tane Thompson alabilmek mümkünken, bir Ford marka otomobil alabilmek için bunun iki katı kadar para ödemek gerekiyordu. Böylesine kabiliyetli bir tüfek için uygun bir fiyata sahip olduğu söylenebilirdi. Bu sebeple kısa sürede mafyaların ve sokak gangsterlerinin ellerine kolayca bu tüfeklerden geçmeye başlamıştır. Mafya çatışmalarında sıklıkla kullanılan bu silah saniyeler içerisinde onlarca mermiyi atabilmesiyle kent içinde oldukça tehlikeliydi. Bununla beraber oldukça pratik bir şekilde taşınabiliyordu. O dönem içerisinde bir kişi rahatlıkla paltosunun içerisinde bu silahı taşıyabiliyordu ve sökülebilir parçaları ile küçük bir keman kutusuna dahi sığabiliyordu.

Tüfek için iki farklı modelde şarjör tasarlanmıştı. Bunlardan biri 100 mermiye kadar kapasite sunan yuvarlak tasarım şarjör iken diğeri çubuk tasarıma sahip en fazla 30 mermi alabilen şarjörlerdir. 11.43 mm’lik mermiler kullanmaktaydı ve etkili menzili hava koşullarına bağlı olarak 150 metreye kadar çıkabilmekteydi. Mekanizması iyi çalıştığında yaklaşık 800 mermiye kadar dakikalık atım oranına sahip olmasıyla hafif makineli tüfekler arasında önemli bir yere sahipti. Ağırlığı ise şarjörsüz 3.9 kg’dir.

Tüfek ABD ordusuna katılmasıyla beraber sürgülü tüfeklerin yerini almaya başlamıştır. II. Dünya Savaşı‘nda ABD ve müttefikleri tarafından sıklıkla kullanılan bu tüfek yakın çatışmalarda çok etkili olmuştur. Özellikle batı cephesinde Nazi güçleriyle yaşanan şehir çatışmalarında Amerikan askerleri tarafından vazgeçilmez bir tüfek haline gelmiştir.

M1928A1 modeli ve bunun gelişmiş versiyonları olan M1 ve M1A1 modellerinden ikinci dünya savaşı boyunca toplamda 1.5 milyondan fazla üretilmiştir. Bu tüfekler yaklaşık 35 farklı ülke ordusu tarafından kullanılmıştır ve bir dönem kullanıcı ülkelerden biride Türkiye olmuştur. TSK tarafından 50’li yıllardan 70’li yıllara kadar kullanılan tüfekler Kore ve Kıbrıs savaşlarında kullanılmıştır.

Günümüzde sahip olduğu tarihsel ünden dolayı ilgi duyulan bir tüfek olarak silah koleksiyoncuların da ve savaş tarihi müzelerinde bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir